irtibat: 0216 311 58 27 - 0541 789 65 95


 • ‘Bakırküre Mimarlık’ Cami Tasarımında Yer Aldığı Dokudan, Yerelden Beslenen Fakat Çağımızın Mimarisini, Özelliklerini de Modern Bir Üslup ile Yansıtan Projeler Üretmeye Çalışıyor

  Cami bir mimar için önemli yapı türlerinden biridir çünkü cami yapısının fiziki olduğu kadar ibadet edenlere vereceği ruhani etki de önem taşımaktadır.

  Gürhan Bey, Faaliyetleriniz ve yurt içi yurt dışı çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

  Bakırküre Mimarlık olarak tasarım dünyasında mimari, iç mimari projelendirme ve uygulama alanlarında hizmet vermekteyiz. Özellikle yeni nesil çalışma alanları ve ofisler konusunda önemli referanslara ve tecrübeye sahibiz.

  Cezayir, Kenya, Özbekistan, Rusya, Almanya ve İngiltere gibi farklı iklimsel ve sosyal yapılara sahip ülkelerde çeşitli ölçeklerde mimari ve iç mimari proje tasarımı ve uygulaması olmuştur.

  Yurt içinde de çeşitli kurum ve kuruluşların genel müdürlükleri, ofisleri, mimari projeleri ve dini yapıları gibi farklı ölçeklerde ve kurgularda birçok önemli projeye imza attık.

  2017 ve 2018 yılı çalışmalarınız nelerdir? 2019 Yılı yeni projeleriniz hakkında da bilgi alabilir miyiz?

  Kale Kilit, Koçfinans ve Lila Kağıt Genel Müdürlük Ofisleri, British American Tobacco şirketinin Kenya ve Özbekistan Genel Müdürlükleri, Akbank Kurumsal Şube tasarımı, White&Case Ofis, Turgut Aydın Holding, Coca Cola Ofis, 2017 ve 2018 yıllarında tamamlanan önemli çalışmalarımızdandır.

  2019 yılında devam etmekte olan mimari projelerimiz; Borsa İstanbul Mescit binası, İzmir Saygılı Cami, Autoliv, Çolakoğlu Metalurji İdari binası, SO Marmaris Konutları. Devam eden iç mimari projelerimiz ise; Polisan Genel Müdürlüğü, Aktifbank, Arçelik, Akümsan ve Yıldırım Holding’i sayabiliriz.

  Cami yapı ve mimarlık Türkiye'de ve Dünya standartlarında sizce en uygun şekilde üretiliyor mu? Standartları nelerdir?

  Dünyadaki pek çok İslam ülkesine göre ülkemizde ayrı sembolik anlamlar taşıması nedeni ile Cami yapıları hem sosyal hem de kentsel dokuda oldukça önemlidir. Türkiye Mimar Sinan’dan itibaren kendine özgü standartlarını oluşturmuştur.

  Estetik ve zarafetleri ile İstanbul siluetinin en önemli parçası olan Camiler hem İstanbul hem Türkiye için oluşan bu standartların en belirgin şekilde okunabilmesini sağlar.

  Türkiye'de ve yurt dışında fuarlara katılmak neden önemlidir? Fuarlara katılmanın faydalı olduğunu düşünüyor musunuz?

  Fuar/fuarlar, gerek işverenlere ulaşmak gerekse yapılan projelerde iş birliği içine girilebilecek üretici, uygulayıcı firmalar ile iletişime geçmek açısından her iki tarafı da olumlu yönde etkileyen bir organizasyondur.

  2018 yılı firmanız ve çalışmalarınızı değerlendirdiğinizde nasıl geçti?

  2018 yılı Bakırküre Mimarlık açısından yoğun ve bir o kadar da verimli bir yıl idi. Farklı projeler ve süreçlerde yer alarak kendimizi geliştirdiğimiz, sektörde öne çıktığımız bir yıl oldu.

  Mimarlık hizmeti almak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

  Hizmet almak istedikleri alanda bilgi ve deneyime sahip, görüşlerinin uyacağı, iş birliğinde kolay iletişim kurabilecekleri firmalar ile çalışmaları, süreçte ve sonuçta onları mutlu edecektir.

  Cami Dergisi ekibi olarak, değerli röportajı için Yüksek Mimar Sayın Gürhan Bakırküre’ye ve Bakırküre Mimarlık Şirketi’ne teşekkür ederiz.

Yorum YazYorumlar (0)

Yorum Yok
E-DERGİ
Bağlarbaşı Mah. İnönü Cad. No:149 Maltepe / İSTANBUL Tel :

0216 457 56 06

Gsm : 0216 371 20 83 www.camidergisi.com