irtibat: 0216 311 58 27 - 0541 789 65 95


Cami Esnaf Sanatkârlar Derneği'nin Kasım ayı Toplantısı

Öncelikli hedefleri kaliteli, işini düzgün yapan ve sözünü tutan arkadaşlarla bir araya gelerek böyle bir topluluk oluşturmak olduğunu belirten üyeler, çalışmalarını resmiyete dökme kararı alarak ve  sektörde sorunları ele alan birçok toplantı yaptı.

‘Örnek olmak ve güzel işlere imza atmak adına böyle bir karar aldık. Nasıl yaparız? Sorumluluk almak ve neler yapmamız gerektiğini  bir müddet düşündük, tartıştık ve derneğimizi kurma kararı aldık. 2 ay oldu derneğimiz faaliyete geçti.’ diyen Sn. Salih Karadağ derneğin başkanlığına seçilmiştir. 

Nitekim, 27 Kasım 2016 tarihinde Sultanbeyli Dumanlı Restaurant’ta toplanan ‘Cami Esnaf Sanatkârlar Derneği’ adı altında kurulan dernek ilk aylık toplantısını yaptı.

Resmi olarak yeni kurulan derneğin üye sayısı 25 olmasına rağmen şu ana kadar 35 ayrı üye talebi başvurusu bulunmakta olduğu bilgisi verilmiştir Dernek üyeliği için başvuran kişinin nasıl işler yaptığı ve referansları araştırılıyor. Dernek üyeliği için şu anda sayı artışı minimal tutulmak istenmekle beraber 100-150 gibi rakamlara ulaşmak derneğin daha sonraki öngörülü hedefini oluşturmaktadır.

Derneğin hedefi şu anda 30 kişiyi geçmeden çalışmalarını sürdürmek ve öncelikle 25 kişi olan üye sayısı ile yola çıkıp derneğe güvenilirliğini sağlayacak kişileri derneğe alabilmek amaçları arasında bulunuyor.

Dernek amacı Cami Sektöründe ne kadar iyi insanlar varsa hepsini bir araya toplayıp, Türkiye’deki ‘Cami Esnaf Sanatkârlar Derneği’ çalışmalarını, her bölgede, diyanette derneğin isminin geçmesi ve dernek adını, çalışmalarını tüm dünyaya duyurmaktır.

Gerçek anlamda sanatkâr, şirket ve esnaf olabilmeyi oluşturabilmek ve işini iyi yapan kişileri bir araya getirmek dernek faaliyetlerinde ön sırada yer alan temel amaçlarından biri. 

Cami Sektöründe yapı ve restorasyon tarafında standardizasyon ile yine yapı sektöründeki gibi belirlenmiş kalite standartlarının getirilmesi toplantının gündemi meşgul eden önemli kritik noktaların başında geliyor:

●   İş sağlığı ve güvenliğini ön planda tutan, vergi veren, kurumsal olan firma tercihi, yasal mevzuatlarınız
     açısından önem teşkil edecektir. Bu süreç yasal olduğu kadar manevi olarak önemli bir konu olarak sektörde
     önemli sorunsal noktalardan biridir.

●   Firmalar arasındaki fiyatlandırma ve rekabet  politikası gereği faturalandırma konularında boşluklar yaşayan
     firmaların tercihi, yasal olarak ve kişinin de tercihi ölçüsünde tercih edilmemelidir.

●   Yapılan iş ya da hizmet kimi zaman caminin en yüksek bölgelerinde olması itibariyle tehlikeli ve
     yapım süreci meşakkatli bir iştir. İş güvenliği, çalışanların sağlık raporlarından, meslek sertifikalarına kadar,
     yangın eğitiminden, ilk yardım eğitimine kadar belgeleri tam ve eksiksiz olmak zorundadır.

     Rekabet sürecinde kurumsal bir şirket olmak maliyetleri artıran bir durumdur.  Bu da daha yerel ve amatör çalışan
     kurumsallaşamamış şahıs şirketleriyle rekabeti zorlaştıran bir süreçtir. Ancak kurumsallık yapılan
     işin layıkıyla tam ve eksiksiz teslim edileceğinin de bir göstergesidir.

     Bu nedenle günümüzde kurumsal, çalışanına değer veren, fatura kesen  ve vergi veren firmaları tercih
     etmek daha fazla önem kazanmaktadır.

●   Sektörde standardizasyon gereklidir ve standardizasyonun sürekliliği yasal merci tarafından da
     denetimi gereklidir.

●   Cami sektöründe kalite standartlarının belirlenmesi için çalışmalar yapılmalıdır.

Her yıl düzenlenen fuar organizasyonları, tüm il ve ilçelere gönderilen Cami Dergisi’nin sektördeki dağınıklığı toparlayarak sektöre önemli ölçüde kurumsal bir kimlik kazandırmıştır.

Bu yılda geçen yıl gibi kaliteyi teklifle takip edebiliyor olma, ürünleri  alternatifleriyle birlikte yerinde görüp tanımak adına, bir çok firmayı ve fuar ziyaretçilerimizi bir araya getirmek, değerlendirme şansını yakalayabilmelerini sağlamak adına düzenlediğimiz fuarımız daha önemli hale gelmiştir.

E-DERGİ
Abdurrahman Gazi Mah. Abdurrahman Gazi Cad. Derebayırı Sok. Aşiyan Konutları No:5 C1 Blok Kat:1-2 Sancaktepe - İSTANBUL Tel : 0216 311 58 27, 0541 789 65 95 Gsm : 0216 311 58 27 www.camidergisi.com